26 Mayıs 2009 Salı

selendi

Selendi İlçesi

1 Haziran 1954 Yılında İlçe olmuştur.E-23 (İzmir- Ankara) Karayolunun Kula- Uşak hattı arasında ve (16) km içeride kalmaktadır.
Merkez ilçe nüfusu 8099, Köyler nüfusu 18918 olup, toplam nüfus 27.017 dir. İlçenin beldesi yoktur. İlçe merkezine bağlı (11) mahalle ve (44) köyü vardır. Köylerin çoğunluğu dağınıktır.(30) köyün (115) mahallesi vardır.İlçenin çevresi dağ ve tepelerle çevrili olup, çöküntü havzasına kurulmuştur. İlçenin içinden Gediz Nehrinin en büyük kolu olan Selendi Çayı geçmektedir.Rakımı 525 Metre , Yüzölçümü 850 Km2 dir. İl Merkezine uzaklığı 167 Km dir. Arazi genellikle dağlık , vadilik ve kısmen de ovalıktır. İklimi Ege Bölgesi karakterine uygun, ılıman bir iklim hüküm sürmektedir. İlçe göç veren bir ilçedir.
Halkın geçim kaynağı genellikle tütüncülük, hayvancılık, kısmen de meyveciliktir.Buğday, arpa, haşhaş gibi ürünlerde ekilmektedir. Son yıllarda İlçemizde meyvecilik alanında büyük atılım yapılmaktadır. Halen bazı köylerimizde yurtdışı bağlantılı ihraç kiraz üretimi yapılmaktadır. Önümüzdeki birkaç yıl içinde meyvecilikten İlçe ekonomisine büyük katkı sağlanacaktır. Her yıl düzenli olarak Pınarlar köyünde kiraz festivali yapılmaktadır
İlçede 33411ha tarım alanı bulunup, bunun 32261 ha sulanamayan 1150 ha sulanır tarım arazisidir. Son yıllarda süt inekçiliği hızla gelişme göstermiştir.
İlçemizde (10.000) civarında değişik ırklardan sığır, 66.000 adet koyun, 5.000 adet keçi bulunmaktadır. Günlük süt birikimi 30 Ton dur. İlçede 850 adet Traktör vardır.
İlçe merkezinde Çok Programlı Lise, İmam Hatip Lisesi,Sağlık Meslek Lisesi ile Yatılı İlköğretim Bölge Okulu , 4 İlköğretim Okulu, Halk Eğitim Merkezi Hizmet Binası ve Öğretmen Evi vardır. İlçede Orta Öğretimde 626 İlköğretimde 3938 öğrenci eğitim görmektedir. İlçede Yüksekokul özlemi çekilmekte
dir.
İlçede 1 Devlet Hastanesi, 1 Merkez Sağlık Ocağı, (3) köy sağlık ocağı vardır. Devlet Hastanesi röntgen cihazı ve laboratuar donanmalı olup, 1 Kadın Doğum Uzmanı, 1 Dahiliye Uzmanı, Çocuk Mütehassısı , 1 Diş Hekimi, Pratisyen hekim ve yeterli yardımcı sağlık personeli vardır. Hala doktor olmadığından Köy Sağlık Ocaklarından (2)si kapalı bulunmaktadır. Bu Sağlık Ocaklarımızın da en kısa zamanda pratisyen hekim ve yardımcı sağlık personeli ataması yapılmalıdır.
İlçemiz Rahmanlar köyü civarında Demir, çinko, kurşun madeninden oluşan geniş maden yatakları vardır. Geçen yıllarda burada kurulu fabrikada (200) işçi çalışmakta iken, şirketin iflası sonucu iş durmuş ve çalışan insanlar işsiz kaldığı gibi, ülke ekonomisinin de zararı olmuştur.Bu madenin tekrar faaliyete geçirilerek, işsizliğin önlenmesi ve ekonomiye katkı sağlaması büyük önem arzetmektedir. İlçemiz en büyük sorunu elektriklerin sık sık kesilmesidir. Konunun çözümü için Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığınca yapılan ihale sonucu enerjinin Demirci üzerinden gelmesi için projenin %40 ı tamamlandığı halde bilinmeyen bir sebeple iş bırakılmış ve yarım kalmıştır. Bu yatırımın tekrar gözden geçirilerek işin tamamlanması gerekmektedir

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder